TB - kosatce velkokvěté vysoké

V této skupině najdete velkokvěté kartáčkové kosatce vysoké 70 cm až 120 cm, kvetou obvykle v druhé polovině května. Pěstujeme je s láskou u nás na jižní Moravě, jsou zcela nenáročné a vhodné pro výsadbu v celé ČR. Jsou plně mrazuvzdorné. Z několika desítek tisíc dosud vyšlechtěných odrůd zde najdete výběr těch nejlepších, bezproblémově rostoucích odrůd, pocházejících od evropských či amerických šlechtitelů. Květy jsou velké, většinou zvlněné, někdy exotických tvarů, jedno či vícebarevné, různě tečkované či čárkované, často nádherně vonné. Květy vyrůstají na jednom hlavním a 2-4 bočních stvolech. Každý z nich má 1-3 poupata, takže postupně nakvétá 7-12, i 15 květů! Tyto kosatce milují slunné stanoviště, jsou vhodné pro výsadby soliterně, nebo společně s ostatními trvalkami, jsou také velmi vhodné k řezu.

Pro lepší orientaci můžete velkokvěté vysoké kosatce na těchto stránkách třídit dle výšky do dvou skupin:

  • Kosatce velkokvěté vysoké nad 90 cm
  • Kosatce velkokvěté vysoké do 90 cm (71-89 cm)

Dále je možné třídění podle typu květu:

  • jednobarevné (self) – tj. jeden či více tónů jedné barvy
  • dvoubarevné (bicolor) – tj. dvě různé základní barvy
  • stříkané a proužkované (plicata) – tj. na bílém či barevném podkladu jsou stříkané, proužkované, žilkované či tečkované
  • vesmírné (space age) – mají protažené kartáčky až do délky několika centimetrů – ve formě růžků, tykadel či lžiček
  • tygří (broken color) – mají základní barvu tmavou se světlým stříkáním a žíháním, nebo světlou s tmavou kresbou

… a také třídění podle barvy květů či podle vůně.

Objednávky přijímáme celoročně, prostokořenné rostliny zasíláme (Zásilkovnou nebo Českou poštou) od poloviny července do konce září  (tj. v období, kdy nejlépe koření).
Pokud chcete objednat kartáčkové kosatce i pivoňky, je potřeba objednat pivoňky na zvláštní objednávce. Kartáčkové kosatce totiž zasíláme v létě. Pivoňky zasíláme  na podzim, po opadu jejich listů (říjen, listopad), nebo časně na jaře (březen, duben). Společně s kartáčkovými kosatci lze objednávat kosatce sibiřské, spuriové, denivky i hosty. Minimální hodnota objednávky kartáčkových kosatců (z kategorií vysoké velkokvěté + zvláštní nabídka + nízké skalkové) je 1000,- Kč.

 

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název kosatce.

Výsledky 145 - 154 z 154
Strana 4 z 4

INK PATTERNS (Johnson 2007)

Dóm i fally bílé s širokými modrofialově stříkanými a tečkovanými okraji, zvlněné. Velmi bohatě kvetoucí, jedinečná sorta. Květy jemně vonné.

Cena 130 Kč

JUST A KISS AWAY (Baumunk 2008)

Dóm světle žlutý s růžovým přelivem na začátku kvetení, fally světlounce žluté až krémové, přecházejí na okrajích do sytě žluté. Dóm i fally velmi zvlněné a nádherně krajkované. Kartáčky oranžové, na koncích světle žluté. Výška rostlin 110 cm.

OUT OF THE DARK (Black 2007)

Dóm purpurově fialový s tříslovým nádechem, fally pískově hnědé s purpurovým tečkováním a purpurově fialovým zřaseným okrajem. Kartáčky páleně oranžově červené. Květy jemně kořenitě vonné. Výška 100 cm.

Cena 120 Kč

germanica Spectabilis

Dóm modrý až modrofialový, fally modrofialové, ohnuté dolů, v okolí kartáčků s jemnou kresbou. Kartáčky bílé. Výška 40-50 cm. Kvete v květnu. Nenáročný, skvěle rostoucí kosatec, vhodný do skalek, nebo do popředí trvalkových záhonů.

Cena 120 Kč

QUEEN'S CIRCLE (Kerr 2000)

Dóm čistě bílý, fally bílé s tmavě modrým lemem. Kartáčky oranžově červené, na koncích zlatožluté. Květy nádherně zvlněné a jemně vonné. Výška 80 cm. Velmi ceněný kosatec, nejlepší kosatec roku 2007 (Dykesova medaile).

Cena 120 Kč

RARE COIN (Ghio 2014)

Dóm zlatý, fally v okolí kartáčků bílé až krémové, přecházející do světle až zlatavě žluté na okrajích korunních lístků, které jsou výrazně hnědě lemovány a zřaseny. Květy nádherně zvlněné, kartáčky žluté. Výška 90 cm.

Cena 170 Kč

RARE QUALITY (Schreiners 1999)

Dóm i fally bílé s širokými tmavě modrofialově stříkanými a tečkovanými okraji. Květy elegantně zvlněné. Kartáčky modré, v hrdle a na koncích žluté. Výška 90 cm.

Cena 120 Kč

ROMANCE

Dóm růžovo-bílý, fally bílé s nebesky modrým okrajem. Květy jsou nádherně, velmi elegantně zvlněné. Kartáčky mandarinkově červenooranžové. Nádherná sorta s něžnými květy. Výška 80 cm.

Cena 120 Kč

STILETTOS (Johnson 2009)

Květy silně zřasené a zvlněné, dóm růžový, fally ve středu světleji růžové, na okrajích tmavější. Kartáčky mandarinkově oranžové, na koncích fialové, protažené do dlouhých, tenkých růžků. Květy jemně vonné. Patří do skupiny kosatců vesmírného věku (Space age Group). Opravdu nádherný kosatec...

ALABASTER UNICORN (Sutton 1995)

Květy silně zřasené, velké, světle nebesky modré, fally nepatrně světlejší, kartáčky bílé. Výška 110 cm. Jemná sladká vůně. Pro mě nejkrásnější modrý kosatec...úžasný, výborně rostoucí, na zahradě nepřehlédnutelný.

Cena 210 Kč
Strana 4 z 4

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.