Bohyšky (Hosta)

Bohyšky, neboli hosty (latinsky Hosta) jsou velmi dekorativní a dlouhověké trvalky okrasné hlavně listem, hezké jsou ale také jejich fialové, modrofialové nebo bílé květy, rozkvétající v pozdním létě. Listy na podzim odumírají, zimní období rostlina přečkává v podobě hlízovitých kořenů. Na jaře, začátkem dubna vyrůstají listy nové.

Hosty spolehlivě vydrží na stanovišti více než deset let. Mají rády vlhkou, neutrální a propustnou půdu. Spokojeně porostou především ve stínu nebo polostínu. Jejich nároky na světlo jsou ale poněkud závislé na barvě jejich listů. Zelenolisté odrůdy prospívají jak na světle, tak ve stínu. Žlutolisté a bíle panašované odrůdy potřebují přes den několik hodin slunce, nejlépe zrána nebo odpoledne, polední úpal nemají rády. Šedo- a modrolisté odrůdy snesou i docela světlé stanoviště.

Hosty pěstujeme na zahradách soliterně, nebo v plošných výsadbách. Velmi vhodné jsou také pro pěstování v nádobách (květináčích, truhlících, apod.), výborně porostou na polostinných balkonech či terasách.

Mezi bohyškami najdete velké odrůdy s obřími listy 40 cm širokými, ale také miniaturní odrůdy s listy širokými třeba jen 1 cm. Nejvíce známé jsou hosty, které kvetou různými odstíny levandulové až fialové barvy. Jsou ale také hosty, které kvetou bíle, nebo jsou plnokvěté a navíc jejich květy intenzivně voní. Také ty najdete v naší nabídce. Nabídku host budeme postupně rozšiřovat, např. o výběr těch nejkrásnějších odrůd s listy (a květy) vhodnými k řezu, které ve váze vydrží i několik týdnů!

Objednávky přijímáme celoročně, rostliny zasíláme Zásilkovnou, nebo Českou poštou od března/dubna do listopadu. Na jaře zasíláme rostliny prostokořenné, nebo s menšími kořenovými baly, později v sezóně s většími kořenovými baly. Hosty lze objednat společně s kosatci, pivoňkami i denivkami.

 

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název rostliny.

ALLAN P. MCCONNELL - malá hosta

Listy jsou matné, tmavě zelené s čistě bílým úzkým okrajem. Výška rostlin 20 cm, šířka 30 cm, květy levandulové barvy. Vhodná do zejména do nádob a stinných skalek. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 130 Kč

BABY BUNTING - malá hosta

Roztomilé malé listy jsou modrozelené, téměř dokonale kulaté a pěkně zvlněné. Baby Bunting vytváří hustý, pravidelný trs. Výška pouze 15 cm, šířka 25 cm, květy jasně fialové. Hodí se jako pokryvná rostlina, do nádob, koryt a stinných skalek. Hezká, málo známá miniaturní hosta. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 110 Kč

BEAUTY LITTLE BLUE - malá hosta

Listy jsou matné, tmavě zelené s čistě bílým úzkým okrajem. Výška rostlin 20 cm, šířka 30 cm, květy levandulové barvy. Vhodná do nádob, stinných skalek a do popředí trvalkových záhonů. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 110 Kč

BLUE MOUSE EARS - malá hosta

Malé, kulaté listy připomínající 'myší ouška', jsou modrozelené, velmi pevné, kožovité se semišovým povrchem. Výška rostlin jen 15 cm, šířka 20 cm, květy levandulové barvy. Vhodná do nádob, koryt i stinných skalek. Pěkná, zajímavá miniaturní hosta.

Cena 110 Kč

CATHEDRAL WINDOWS - vonná hosta

Velké listy (20x25cm) s širokým tmavě zeleným okrajem a žlutým středem. Tato hosta kvete v pozdním létě velkými, bílými, vonnými květy. Výška rostlin 50 cm. Perfektní, nádherná tetraploidní sorta s vonnými květy, možno pěstovat i na částečně osluněném stanovišti.

DIANA REMEMBERED - vonná hosta

Lesklé, velké modrozelené listy se širokým krémovým okrajem. V pozdním létě vykvétá velkými, bílými, velmi vonnými květy. Jedna z nejlepších host, pojmenovaná po Princezně Dianě, skvěle rostoucí, květy výrazně vonné. Výška rostlin 50 cm. Dobře snáší i několik hodin slunečního svitu denně.

Cena 150 Kč

GAIJIN - malá hosta

Lesklé, úzké zelené listy s tenkým žlutým okrajem. Výška pouze 5-10 cm, šířka 15 cm, květy levandulové. Hodí se do nádob, koryt a stinných skalek. Roztomilá miniaturní hosta. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 95 Kč

HANKY PANKY - střední hosta

Listy sytě zelené, srdčitého tvaru, zdobené efektními pásy krémové barvy, bílým okrajem a bílou nití mezi středem a okrajem. V létě bělavé okraje překryje neobvyklý světle zelený přeliv, výška 30 cm. Velmi efektní hosta s neobvyklou kresbou listů. Vhodná do nádob i trvalkových výsadeb.

Cena 160 Kč

HYDON SUNSET - malá hosta

Listy srdčité, jasně zlatožluté na jaře, později světle zelené. Kvetev červenci tmavě levandulovými květy. Výška rostlin 30 cm, kompaktní růst, vytváří husté trsy. Vhodná do nádob, na okraj záhonu, nebo do skalky. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 110 Kč

LEMON LIME - malá hosta

Listy jsou podlouhlé, zlatožluté, zvlněné. Barva listů může být v závislosti na světelných podmínkách žlutá až žlutozelená. Kvete v červenci tmavě levandulovými květy. Výška 15-20 cm, šířka 20-30 cm., vytváří husté trsy. Vhodná do nádob, na okraj záhonu, nebo do skalky. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 110 Kč

LIBERTY - velká hosta

Nádherně zbarvená hosta se srdčitými, zlatě žlutými listy se zeleně modrými středy. Listy jsou velké (30x25cm), rostliny v dospělosti dorůstají 1 m výšky a 1,2 m šířky, intenzita zbarvení listů roste s věkem rostliny. Květy světle levandulové. Vysazujeme soliterně, nebo do skupinových výsadeb na polostinná i částečně osluněná stanoviště - max. 6 h slunce denně. Odolná proti slimákům.

LITTLE WONDER - malá hosta

Listy se zeleným středem a krémově žlutým okrajem vytváří malý hustý trsík. Výška rostlin pouze 10-15 cm, šířka 20-25 cm, květy levandulové barvy. Vhodná do nádob, stinných skalek a do popředí trvalkových záhonů. Jedna z nejpěknějších nizoučkých host, skutečně 'malý zázrak'. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 120 Kč

ONE MAN'S TREASURE - střední hosta

Listy s výrazně tmavě purpurovvě červenými stopkami. Červená barva často přechází i na list a květní stonky. Listy jsou tuhé, leskle zelené. Květy fialové, listy 16x13 cm, výška rostlin 40 cm, šířka 60 cm. Velmi atraktivní a žádaná hosta.

Cena 250 Kč

ORANGE MARMALADE - velká hosta

Listy s bílo-žluto-oranžovým středem a tmavě zelenými okraji. Později v sezóně střed přechází do bílé barvy. Jednotlivé listy mají často různý odstín zbarvení - dle svého stáří - od zelenooranžové přes žlutooranžovou až po bílou, což vytváří krásný barevný efekt. Květy levandulové, výška rostliny 50 cm, šířka 80 cm. Vhodná do nádob i trvalkových výsadeb.

PLANTAGINEA GRANDIFLORA - vonná hosta

Listy velké (až 30 cm), oválné, zářivě světle zelené, lesklé až voskové s hluboce vrytými podélnými žilkami V pozdním létě vykvétá velkými (až 13 cm dlouhými), trubkovitými, čistě bílými, velmi vonnými květy. Oproti jiným hostám snese poměrně hodně slunce. Výška rostlin 50 cm.

Cena 180 Kč

RIPPLE EFFECT - střední hosta

Listy úzké, žlutozelené s úzkými, tmavě zeleně modrými, nepravidelně umístěnými okraji, a proužky, listy jsou silně zvlněné a zajímavě stočené. Květy levandulové, výška rostlin 20 cm, šířka 25 cm. Vynikající, velmi neobvyklý kultivar s efektním zbarvením. Vhodná zejména do nádob, ale i do popředí trvalkových výsadeb.

Cena 230 Kč

RISKY BUSINESS - střední hosta

Listy sytě zelené, podlouhle kopinaté s kontrastním bílým středovým pruhem. Květy levandulové, výška rostlin 40 cm, šířka 50 cm. Vynikající kultivar se symetrickým trsem, velmi efektním kontrastem bílého středu na sytě zelených listech a pěkným květenstvím. Vhodná do nádob i trvalkových výsadeb.

Cena 130 Kč

STAINED GLASS - vonná hosta

Velké srdčité listy jasně žluté ve středu, na okrajích tmavě zelené, nepravidelné přechody mezi oběma barvami jsou světle zelené. Kvete v pozdním létě velmi vonnými, světle levandulově fialovými květy. Výška rostlin 50 cm. Nádherná sorta s velmi vonnými květy vhodná pro polostinná stanoviště, dobře snáší oslunění.

STILETTO - malá hosta

Listy velmi úzké, kopinaté, svěže zelené barvy s tenkým krémovým až bílým okrajem. Okraje listů jsou elegantně zvlněné. Rostliny 15-20 cm vysoké a 25 cm široké, již po několika letech vytvářejí husté, kompaktní trsy. Vhodná do nádob, stinných skalek a do popředí trvalkových záhonů. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 120 Kč

TOM SCHMID - velká hosta

Listy velké a pevné, modrozelené, voskově poprášené, s úzkým, čistě bílým okrajem. Listy rostou vzpřímeně na poměrně vysokých stopkách. Výška rostlin 60-70 cm, šířka cca 130 cm. Levandulové květy vykvétají na 120 cm vysokých stvolech. Vhodná k řezu i pro skupinové výsadby.

Cena 160 Kč

TWIST OF LIME - malá hosta

Listy trávově zelené s tmavě zelenými, mírně zvlněnými okraji. Květy levandulové, výška a šířka rostlin pouze 10 cm. Hodí se do nádob, koryt a stinných skalek. Roztomilá miniaturní hosta. Zasílám trsík několika rostlin.

Cena 130 Kč

VENUS - vonná hosta

Listy velké, oválné, trávově světle zelené, lesklé s hluboce vrytými podélnými žilkami V pozdním létě vykvétá velkými, čistě bílými, plnokvětými (!) a velmi vonnými květy. Oproti jiným hostám snese poměrně hodně slunce. Výška rostlin 60 cm. Jedinečná, plnokvětá, velmi vonná hosta.

VERONICA LAKE - malá hosta

Listy pravidelně rozmístěné, srdcovité, tmavě zelené s bíložlutým okrajem vytváří úhledný trs. Kvete v červenci levandulově zbarvenými květy. Rostliny 20 cm vysoké a 30 cm široké. Vhodná do nádob, stinných skalek a do popředí trvalkových záhonů.

Cena 110 Kč

WU - LA - LA - obří hosta

Největší hosta s panašovanými listy! Skutečný obr mezi hostami, v dospělosti dorůstá výšky 120 cm a šířky 150 cm. Velké, modře až temně zelené listy mají nápadné, žlutě krémové okraje. Květy fialové. Pokud jste hledali opravdu nepřehlédnutelnou hostu do Vaší zahrady, právě jste ji našli... Vysazujeme soliterně na polostinné stanoviště, plné velikosti doroste cca za 5 let...

Cena 270 Kč

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.