SIB - kosatce sibiřské

Naprosto nenáročné a odolné kosatce, vhodné pro každou zahradu. V ČR jsou zatím málo pěstovány. Dorůstají výšky 50 -130 cm, mají velmi pěkné, drobnější květy, rychle vytvářejí bohaté trsy s velkým počtem kvetoucích lodyh. Jejich listy jsou trávovité, podobné listům vysokých okrasných travin, s celoročním okrasným efektem. Tyto kosatce mají nejraději vlhčí, humózní půdy, ale skvěle rostou v každé půdě, na slunci i v polostínu. Jsou odolné proti chorobám a škůdcům, plně mrazuvzdorné. Jejich květy dlouho vydrží ve váze, lodyhy se suchými semeníky lze také použít do suchých vazeb. Vysazujeme je jako solitery, nebo v kombinaci s ostatními trvalkami, výborně se také hodí do přírodních zahrad.

Objednávky přijímáme celoročně, rostliny (většinou kontejnerované) zasíláme Zásilkovnou nebo Českou poštou od března do listopadu.  Sibiřské kosatce lze objednávat společně s ostatními kosatci, pivoňkami, denivkami i hostami.

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název kosatce.

HOW AUDACIOUS (Hollingworth 2009)

Dóm červeně fialový, fally modře fialové, na okrajích až červeně fialové, žíhané a tečkované na krémovém podkladu, na bázi zlatožluté. Fally zvlněné, krémově žlutý lem. Výška 85 cm. Nádherné květy, jedinečná barevná kombinace.

Cena 160 Kč

MISS APPLE (Schafer&Sacks 2009)

Dóm červeně fialový, fally tmavší, burgundsky červené se žlutým přelivem a tmavým žilkováním, velké zlatožluté oko. Jemná sladká vůně. Výška 75 cm. 'Miss Apple' je zatím nejčervenější odrůdou ze všech sibiřských kosatců. Jedinečný výborně rostoucí, neobvyklý.

Cena 140 Kč

SHIRLEY POPE (Currier McEwen 1979)

Dóm i fally modrofialové, na fallech nápadný bílý znak a fialové žilkování. Výška 70 cm. Oblíbená a spolehlivá odrůda, často používaná v trvalkových výsadbách.

Cena 90 Kč

SULTAN'S RUBY (Hollingworth 1988)

Dóm i fally purpurově fialové, na fallech výrazné žluté oko a zelené hafty. Výška 75 cm. Naprosto spolehlivá, výborně rostoucí a vysoce ceněná odrůda.

Cena 90 Kč

SWANS IN FLIGHT (Hollingworth 2006)

Dóm i fally čistě bílé, květy veliké. Pozdní kvetení v rámci sezóny. Jedinečná, jistě nejlepší bílá odrůda sibiřských kosatců. Výška 85 cm. Mnoho ocenění v soutěžích, jako vůbec prvnímu sibiřskému kosatci udělena Dykesova medaile za nejlepší kosatec roku 2016!

Cena 130 Kč

TURN A PHRASE (Schafer&Sacks 2000)

Dóm světleji modrý, fally tmavěji modré s tmavě modrým okrajem. Výška 90 cm. Spolehlivá a výborně rostoucí odrůda.

Cena 110 Kč

TOM SCHAEFER (Schafer&Sacks 2000)

Dóm světle žlutý, fally tmavě žluté s tmavějšími žilkami a okrajem. Výška 70 cm. Skvělá, bohatě kvetoucí odrůda, jedna z nejlepších žlutých.

Cena 140 Kč

SILVER EDGE (McEwen 1973)

Květy velké, zvlněné, středně modrofialové, fally se sametovým povrchem a stříbřitě bílým lemem, na bázi krémově bílé s fialovým žilkováním. Výška 70 cm. Hezká tetraploidní odrůda s velkými květy.

Cena 90 Kč

GOLDEN EDGE (McEwen 1991)

Květy velké, zvlněné, modrofialové, fally na bázi krémově žluté až bílé s fialovým žilkováním a zlatožlutým okrajem. Výška 75 cm. Hezká tetraploidní odrůda s velkými květy.

Cena 90 Kč

I SEE STARS (Heemskerk 2017)

Květy tmavomodré, velké, 14 cm v průměru, 6-ti četné, fally na bázi bílé s tmavomodrým žilkováním. Výška 75 cm. Unikátní uspořádání a zbarvení květů, novinka ve světě sibiřských kosatců.

TIPPED IN BLUE (Heemskerk 2019)

Květy dvoubarevné, dóm světle modrý, fally světle žluté s modrou skvrnou na okrajích a modrým stehováním. Výška 75 cm. Unikátní dvoubarevné květy v jedinečné kombinaci, opravdová novinka roku 2019 ve světě sibiřských kosatců.

SOMEBODY LOVES ME (Hollingorth 1998)

Květy zvlněné, modré až modrofialové, s velkým bílým okem na bázi fallů. Výška 80 cm. Spolehlivě kvetoucí a skvěle rostoucí odrůda.

Cena 120 Kč

UNCORKED (Schafer/Sacks 2002)

Dóm světleji modrý se žlutou bází a žlutými žilkami, fally žluté na bázi, jinde s modrým přelivem, výsledkem je zajímavý khaki olivový odstín, na okrajích s prosvítající žlutou barvou. Květy v průběhu kvetení mění svou barvu v široké škále tónů v závislosti na počasí, obyvykle se modrá barva stává výraznější a tmavší. Výška 70 cm. Pěkná nová sorta s neobvyklou kombinací barev.

Cena 120 Kč

PAPRIKASH (Schafer&Sacks 2012)

Dóm bledě okrový s červenofialovým žilkováním a tečkováním, krémově žlutý na okrajích, ramena čnělek světle meruňková, fally hustě červeně tečkované a stříkané na meruňkovém podkladu, jasně žluté oko s červenefialovým žilkováním. Květy jemně sladce vonné. Výška rostlin 50 cm.

PINK PARFAIT

Květy velké, plnokvěté, růžovofialové. Výška 70 cm. Vzácná, elegantní, zdravě rostoucí odrůda.

PRUSSIAN BLUE (Tamberg 1993)

Květy velké, dóm tmavě modrý, fally zvlněné, tmavě modré se sametovou texturou a malým bílým, modře žilkovaným zrcátkem na bázi petalů. Výška 85 cm. Krásná tetraploidní odrůda s velkými, velmi tmavě modře zbarvenými květy.

Cena 140 Kč

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.